Konferencja prasowa

Po wydarzeniach styczniowych w 2007 roku gwałtownie spadła ilość wykonywanych przeszczepień. Mimo usilnych starań naprawy prowadzonych przez różne środowiska, sytuacja nie zmieniała się. Kolejka osób oczekujących na przeszczep w ośrodkach w całej Polsce wydłużała się. Niektórzy pacjenci umierali nie doczekawszy organu.

Zorganizowana konferencja była apelem do wszystkich, którzy swoimi decyzjami mogli sprawić, by ktoś mógł otrzymać szansę na "drugie życie" - sprawić, aby w końcu żyło się normalnie. Naszą intencją było przedstawienie konkretnych osób, które kryją się za alarmującymi statystykami. Głos zabrali pacjenci po przeszczepach, przedstawiciele rodzin którzy zdecydowali o przekazaniu organów bliskiego po śmierci do transplantacji oraz, i chyba najważniejsi Ci, którzy cały czas oczekują na szansę na drugie życie. Na wątpliwości jakie pojawiły się na temat transplantacji próbowali znaleźć odpowiedź pacjenci, przedstawiciele prasy, a ze strony MZ dyr. Przemysław Kleman.

 

Założony cel udało nam się osiągnąć. W wielu mediach, zarówno telewizji jak i prasie przedstawiono prawdziwe historie ludzi. Jesteśmy przekonani, że właśnie taki kontakt z odbiorcą jest najbardziej efektywny i pozostaje w pamięci szerokiego grona społeczeństwa, a to prowadzi do zmian świadomościowych.Jedną z takich opowieści, jest historia Macieja Chwistka, który był jednym z prelegentów podczas konferencji.

 

Maciej jest tą osobą, którą od pewnego czasu widywaliśmy samotnie manifestującą przed różnymi warszawskimi urzędami, trzymając w rękach transparent "Kto i dlaczego niszczy polską transplantologie?". Próbował zwrócić uwagę polskiego społeczeństwa na problematykę transplantacji.

 

Maciej Chwistek, lat 51 - mieszka z rodziną w Puszczy Rzepińskiej gdzie uprawia ziemię i rzeźbi w drewnie (z czego się utrzymywał). Ostatnio z powodu choroby (jego wątroba zniszczona została przez tasiemca bąblowcowego, jedyną możliwością przedłużenia życia stał się przeszczep tego narządu) musiał przenieść się do Warszawy, gdzie oczekiwał
na przeszczep.

 

Kilka dni po konferencji, Maciej Chwistek miał to szczęście, że dostał szansę na drugie życie - znalazł się organ do przeszczepu.

Z wyrazami szacunku, redakcja PFP Dialtransplant.

Dariusz Chmiel / , tel. 0721 720 720

 

Newsletter

Zapisz się


Prowadzone przez nas działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia sponsoruje firma
Roche Polska