Iwonicz Zdrój

Podkarpackie to województwo w którym zgłaszanych jest najmniej w Polsce pobrań organów do transplantacji. Aby zmienić te statystyki zorganizowano wielką imprezę plenerową, która poprzez muzykę, medycynę i sport edukowała społeczeństwo lokalne oraz kuracjuszy i turystów z zakresu tematyki dotyczącej dawstwa.

Panel muzyczny - wspaniały koncert zespołu Piersi z liderem Pawłem Kukizem przyciągną ponad pięciotysięczną publiczność. Przez 2 dni 40 wolontariuszy rozdawało mieszkańcom i wczasowiczom Iwonicza foldery zawierające informacje o dawstwie (w tym rodzinnym) i transplantacji oraz Oświadczenia Woli. Pełniejszych informacji udzielali zainteresowanym reprezentanci organizacji pacjentów po przeszczepach oraz lekarze w punktach informacyjnych znajdujących się w centrum uzdrowiska na deptaku. Z wiedzy o transplantacji można było sprawdzić się podczas quizu.

Odbył się również panel medyczny - Forum Transplantacyjne z udziałem znanych chirurgów transplantologów, socjologa i kapłana. Wzięli w nim udział: dr hab. n. med. Zbigniew Gałązka, dr n. med. Tomasz Jakimowicz - obaj z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej AM w Warszawie, przy ul. Banacha. Lekarze przybliżyli słuchaczom tematykę przeszczepów rodzinnych, zagrożeń związanych z cukrzycą, która może prowadzić do niewydolności trzustki, a w rezultacie konieczności przeszczepu oraz aktualnego stanu pobrań narządów w kraju. Socjolog mgr Robert Kowalski przedstawił prezentację badań społecznych dot. różnych postaw mieszkańców Podkarpacia wobec problemu transplantacji. Ksiądz dr Andrzej Chmura przekazał stanowisko Kościoła katolickiego dot. oddawania organów do przeszczepienia.

Panel sportowy – w czasie trwania imprezy pacjenci mieli szansę wzięcia udziału w warsztatach rekreacyjno-sportowych, a kuracjusze i mieszkańcy Iwonicza spotkali się z pacjentami-sportowcami, którzy mimo choroby nie zrezygnowali ze sportu, a nawet wygrywają w wielu międzynarodowych zawodach organizowanych dla pacjentów po przeszczepach. Dla popularyzacji aktywności fizycznej, dzięki której można pokonać trudy dnia codziennego i przeciwdziałać chorobom odbyły się również zawody dla dzieci i młodzieży „Zostań Olimpijczykiem” zorganizowane przez olimpijczyka, Pawła Zygmunta i jego żonę Katarzynę. W zawodach wzięło udział 250 dzieci i młodzieży.

Z wyrazami szacunku, redakcja PFP Dialtransplant.

Dariusz Chmiel / , tel. 0721 720 720

Newsletter

Zapisz się


Prowadzone przez nas działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia sponsoruje firma
Roche Polska