Dzień Transplantacji

Osoby, które zdecydują się zostać po śmierci dawcami narządów, uratują życie innym - podkreślają lekarze. 23 stycznia obchodzony będzie Dzień Transplantacji, a jednocześnie 44 rocznica pierwszej w Polsce pomyślnej transplantacji nerki.

Dzień Transplantacji obchodzony jest w Polsce od 2003 roku. 26 stycznia w 1966 roku miał bowiem miejsce pierwszy w Polsce udany przeszczep narządu - nerki. Operacja, którą przeprowadzili profesorowie Jan Nielubowicz i Tadeusz Orłowski, odbyła się w I Klinice Chirurgii warszawskiej Akademii Medycznej.

W Polsce żyje ok. 10 tys. osób z przeszczepionymi narządami. W ostatnich latach wykonywanych jest rocznie średnio 1,5 tys. operacji przeszczepiania narządów. Najczęściej są to nerki, w dalszej kolejności - wątroba, serce i trzustka. Trzustkę zazwyczaj przeszczepia się razem z nerką.

W Polsce pierwszy udany przeszczep serca przeprowadził w 1986 roku w Zabrzu prof. Zbigniew Religa, wątroby - w 1987 roku w Szczecinie prof. Stanisław Zieliński, a trzustki - w 1988 roku w Warszawie prof. Jacek Szmidt.

Pierwszą na świecie udaną transplantację nerki - a zarazem pierwszy przeszczep w historii transplantacji - przeprowadzili w 1945 roku w Bostonie dr Earnest Landstein, dr Charles Hufnagel i dr David Hume. Biorcą narządu, pobranego od zmarłego dawcy, była ciężarna kobieta. Przeszczepiona nerka podjęła pracę.

Z poważaniem, redakcja PFP Dialtransplant

Dariusz Chmiel,

Newsletter

Zapisz się


Prowadzone przez nas działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia sponsoruje firma
Roche Polska