Gdańsk: w UCK przygotowują się do pierwszego przeszczepu wątroby w Pomorskiem


Transplantolodzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku planują przeprowadzić w ciągu kilku najbliższych miesięcy pierwszy przeszczep wątroby w Pomorskiem.

Wykona go zespół sześciu lekarzy, którzy szkolili się m.in. w Stanach Zjednoczonych. Dr hab. Tomasz Stefaniak, lekarz naczelny i zastępca dyrektora UCK zaznacza, że do pierwszego przeszczepu specjaliści będą gotowi w marcu 2017 r., po poddaniu się przez szpital specjalistycznej ocenie. W tym celu do lecznicy przyjedzie komisja Poltransplantu - informuje Radio Gdańsk.

Kolejnym etapem przygotowań będzie zagwarantowanie finansowania przez NFZ. Potem pozostanie już tylko przeprowadzić pierwszy zabieg.

Dyrektor Stefaniak dodaje, że będzie to przeszczep całkowity wątroby od dawcy zmarłego. Wykonuje się je aktualnie w kilku ośrodkach w Polsce, ale przede wszystkim w Warszawie. Celem UCK jest wykonywanie około dwudziestu przeszczepów wątroby rocznie

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia   12 października 2016

http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Gdansk-w-UCK-przygotowuja-sie-do-pierwszego-przeszczepu-watroby-w-Pomorskiem,166479,8.html

 

Newsletter

Zapisz się


Prowadzone przez nas działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia sponsoruje firma
Roche Polska