Dolnośląskie: wiedzą już, że potrzebne jest 1706 happy end'ów

1706 - właśnie tylu pacjentów w całej Polsce czeka na przeszczepienie organów. Ich walkę o życie chce wspomóc, promując ideę świadomego dawstwa narządów, aż 29 dolnośląskich szkół.

W czwartek (8 grudnia) na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu młodzież z 29 dolnośląskich szkół szkoliła się w zakresie medycznych, prawnych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów. Warsztaty, organizowane w ramach kampanii Drugie życie, poprowadzili m.in. lekarze transplantolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Młodzi ludzie poznali odpowiedzi na pytania: Kto może zostać dawcą organów? Które organy są najczęściej przeszczepiane? Ile osób można uratować wyrażając zgodę na pośmiertne pobranie narządów?

- Takie spotkanie to najlepszy sposób na obalenie mitów i stereotypów, które narosły wokół transplantacji. Naszym celem jest to, by każdy uczeń biorący udział w kampanii Drugie życie, znał odpowiedź na podstawowe pytania związane z przeszczepianiem narządów. Wówczas - mając pełną wiedzę na ten temat - będzie mógł nie tylko tę wiedzę rozpowszechniać w swoim środowisku, ale także podjąć samodzielną decyzję odnośnie własnej woli - mówi dr Dorota Kamińska, ekspert medyczny kampanii Drugie życie, transplantolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział 250 tys. uczniów z 660 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali ponad 820 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji.

Dolny Śląsk do kampanii Drugie życie przyłączył się po raz pierwszy. W roku szkolnym 2016/1017 kampania Drugie życie prowadzona jest także na terenie województwa wielkopolskiego, zaś w edycji wiosennej do akcji przystąpią Śląsk i Małopolska.
Autor: KG/Rynek Zdrowia   08 grudnia 2016

http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Dolnoslaskie-wiedza-juz-ze-potrzebne-jest-1706-happy-end-ow,168200,8.html

 

Newsletter

Zapisz się


Prowadzone przez nas działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia sponsoruje firma
Roche Polska