Lekarze alarmują - brakuje dawców organów

Gośćmi Bliższych Spotkań Polskiego Radia Olsztyn byli ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie – Leszek Adadyński oraz anestezjolog na Oddziale Klinicznym Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie – Iwona Podlińska.

 W całej Polsce odnotowano spadek zgłaszania przeszczepów. W olsztyńskim szpitalu do końca sierpnia przeszczepiono tylko 9 nerek. Natomiast od września sytuacja uległa zmianie. Jeżeli dzisiaj (07.12.) lekarzom uda się przeprowadzić dwa przeszczepy, to będzie 26 i 27 operacja w tym roku.

Każdy z nas może zostać dawcą – zapewnia ordynator Leszek Adadyński – Lekarze pobierają narządy nawet od sześćdziesięciolatków pod warunkiem, że są one w dobrym stanie fizycznym. Wtedy trafiają one do osób w podobnym wieku. Przeciwwskazaniem do przeszczepu może być wcześniej wykryta choroba nowotworowa. Ryzyko przeniesienia jest bardzo duże. Kolejka osób oczekujących na przeszczep nerek jest długa. Na liście jest 100 pacjentów. Cały czas nie jesteśmy w stanie wyrównać potrzeb – dodaje lekarz.

Opublikowano 7 grudnia 2016
Bliższe spotkania, Olsztyn, Region, Wiadomości

http://ro.com.pl/rodzinny-przeszczep-siostra-oddala-bratu-nerke/0195344

 

Newsletter

Zapisz się


Prowadzone przez nas działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia sponsoruje firma
Roche Polska